Turistické cíle

 Přehled  turistických cílů v okolí chalupy naleznete ZDE

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek se nachází na náměstí města Proseč, jedná se o jedinečnou sbírku dýmek vyráběných na území Prosečska, doplněnou o vzácné kousky dýmek z celého světa. Více informací na: www.muzeumdymek.cz

Záchranná stanice Pasíčka

Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navrácením zpět do přírody. Součástí areálu je i expoziční část kde jsou umístěny trvale handicapovaní jedinci naší fauny. Posláním této expozice je nabídnout veřejnosti možnost z blízka se seznámit se zástupci fauny, vyskytujícími se na území naší republiky. Oficiální stránky www.pasicka.cz

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Oficiální stránky www.nove-hrady.cz nebo více info ZDE.

Skalní obydlí ve Zderazi

Poznejte život v pískovcové skále. Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je umístěna expozice fotografií mapující všechny dochované sklepy v obci. Oficiální stránky www.obeczderaz.cz nebo více informací ZDE.

Veselý kopec

Skanzen lidových staveb a řemesel na Veselém kopci představuje historický obraz lidových obydlí, která zapadají do zdejší drsné, avšak zároveň krásné podhorské krajiny.
Jednotlivé zemědělské usedlosti jsou volně rozptýleny v původním krajinném prostředí a dokládají způsob života a hospodaření drobných rolníků od poloviny 19. století do poloviny 20. století. V osadě jsou k vidění i technické památky na vodní pohon jako mlýn, dále olejna, pilapolygonální stodola, stupník na tříslo, špýchárek, stájka s letním výměnkem, suška lnu a ovoce aj.
Skanzen přípomíná také mnohá řemesla, která zde byla nezbytným zdrojem obživy. Z mnohých jmenujme alespoň tkalcovství, plátenictví a hrnčířství, aj. Ve skanzenu se pravidelně konají národopisné výstavy. Oficiální stránky www.vesely-kopec.eu

Soubor lidových staveb Betlém v Hlinsku

Ve středu města Hlinska na pravém břehu řeky Chrudimky se nachází jedinečné seskupení roubených objektů, které zde vznikaly v průběhu několika desítek let od poloviny 18. století. Obyvateli těchto domků byli drobní řemeslníci, především hrnčíři a tkalci. V roce 1989 se započalo s rekonstrukcí vybraných objektů, ve kterých jsou umístěny expozice dokládající bydlení a dílny lidových řemeslníků. Více informací ZDE.